SOĞUK LİPOLİZ

blog_12.jpg

SOĞUK LİPOLİZ

 

Yağ Dokusunu Dondurarak Parçalama…

Bölgesel yağlar kolay fakat kolay bir şekilde eritilmeyen, spor ve diyetlere karşı güçlü olan yağ grubudur. Bunun sebebi ise en zor kilo verilen bölgelerde yer almasıdır. Gündelik hayatımızda gerekli derecede sağlayamadığımız bedensel aktiviteler, stres, genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları vb. nedenler kil verme konusunda bireyleri zorlamaktadır. Bölgesel egzersizler yapılmadığı sürece yağlar vücuttan atılma konusunda epeyce inatçı davranmaktadır. Soğuk Lipoliz ise her yolu denediği halde başarılı olamayan ve cerrahi müdahaleleri tercih etmeyen kişiler tarafından favoriler arasında yer almaktadır. Kişileri günlük aktivitelerinden alı koymayan, gün içerisinde çok kısa bir vaktini ayırarak uygulanan bir yöntemdir.

 

Soğuk Lipoliz Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Soğuk Lipoliz, düşük sıcaklıkta vakum masajı ile yapılan, çevre dokulara hasar vermeden belirlenen bölgedeki yağ hücrelerini özel aparatı sayesinde bölgedeki yağ dokusunun emilmesini sağlayan bir teknolojidir. Yağ hücreleri bu teknoloji ile normal vücut sıcaklığından izole edilir ve cihaz aparatının yerleştirildiği andan itibaren hızlı bir şekilde -10 dereceye kadar soğutmaktadır. Yaklaşık 60 dk süren bu uygulama, yağ depolarının hücre ölümü sürecine girmesine sebep olmaktadır. Böylelikle yağ hücrelerinin fonksiyonlarının küçülüp geri dönüşümüne olanak vermeyecek şekilde kaybolmasına yol açmaktadır.

 

Bu işlem sonrasında ani sıcaklıktan hızlı bir soğuk temas sonrası sıkılaşma sağlamasında büyük rol oynamaktadır. Cerrahi müdahale gerektirmeden elde edilen son teknoloji ürünlerin kullanılması ile gerçekleştirilen bir uygulamadır. Uygulanan bu işlem sırasında, deri altında bulunan yağ tabakası soğutulur. Bu soğutma işlemi kontrolü yapılarak derinin hasar almamasını sağlayarak gerçekleştirilir. Deriye nüfuz eden bu soğutma işlemi yağ hücrelerinin apoptosis (yağ hücre fonksiyonlarının küçülmesi ve geri dönüşümsüz kaybı) sürecine girmelerine olanak sağlar. Ölü yağ hücreleri vücudun doğal enflamatuvar sistemi ile vücuttan atılır ve zamanla yağ hücresinin vücuttan atılmasını sağlar. Hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı ve acı hissetmemektedir.

 

Soğuk Lipoliz Yöntemi Hangi Bölgelere Ve Kimlere Uygulanabilir?

Soğuk Lipoliz yöntemi aşırı kilosu olmayan, belli bölgelerde yağ doku fazlalığı olan kişiler için uygun olabilmektedir. Vücudunda yaygın yağlanma veya şişmanlık derecesinde olan kişiler soğuk lipoliz uygulaması yaptırmadan önce diyetisyenle beraber bir çalışma sürecine dahil olmalıdır. Soğuk Lipoliz tedavisi vücudun göbek, yan bölgeler, sezaryen doğum sonrasında oluşabilen alt karın, sırt, basen, bacak ve kol altı gibi bölgelerinde oluşan yağ tabakalarına yapılabilmektedir. 18 yaş üzeri erkek ve kadınlara uygulanabilen, özellikle yoğun tempolu iş ve özel yaşamlarınan ödün vermek istemeyen kişilerin tercih ettiği bir teknoloji uygulamasıdır.

 

Soğuk Lipoliz Uygulaması Kimlere Uygulanmamalıdır?

Hamile ve emzirenler, kalp-damar hastalığı olanlar, uygulama yapılacak bölgede yara izi, enfeksiyon veya egzaması bulunanlar, cilt hastalıklarına sahip olanlar, şeker hastalığı olanlar, raynaud hastalığı, ağır karaciğer ve böbrek hastalarına, kan protein düzeyi düşük olanlara, kriyoglobulinemi ve soğuk aglütinin hastalarına yapılmamalıdır.

 

Soğuk Lipoliz Uygulaması Kaç Seans Uygulanır?

İşlem öncesinde Doktor tarafından muayene gerçekleştirilerek Soğuk Lipoliz uygulaması yapılacak olan bölgeler belirlenir. Belirlenen bu bölge/bölgeler için kaç seans yapılması gerektiğine bakılır. Aynı gün içerisinde birden fazla bölgeye işlem uygulanabilir ancak aynı bölgeye ortalama ayda bir kez işlem yapılmalıdır.

 

Nasıl Bir Sonuç Elde Ederim?

İşlem sonrasında ortalama 8 hafta içerisinde etki görülmektedir. İşlemin hemen sonrasından yağ tabakasından minimum düzeyde incelme gerçekleşir. Asıl etki ise 8 hafta içerisinde vücut ideal formuna kavuştuğunda anlaşılmaktadır. Ortalama olarak 2-6 cm arasında bir incelme sağlanmaktadır. Bu süreçte önemli olan günlük yeterli su tüketimini sağlamaktır. Aynı bölgeye altı ayda bir kez yapılabilen bu uygulamayı AWT (akustik dalga terapisi) ile kombine edebilirsiniz. AWT, derinizin sıkılaşmasına ve bölgesel yağlarınızdan hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olarak  daha güçlü sonuçlar almanızı sağlayacaktır.